1510/1580
Kinesisk segl af fedsten, skåret i form af frøer på lotus blade. Siden med digt. 19. årh. Bunden med segl Tongzhi. H. 9 cm. B. 8 cm.
Proveniens: Erhvervet af ejers familie i Kina i 1920erne.
afslag på frøens underkæbe, afslag på frøens hoved, afslag på bundkant
Varia, 5. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
23 bud