Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Tandlægelampe”. Sjælden lampe med ophæng og fatningshus af grålakeret stål, fire spejlende skærme af eloxeret aluminium, grønt dækglas med to sandblæste felter. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 30.
Fremstillet 1960 til Tandlægehøjskolerne i København og Århus.
Litteratur: LP &Co-nyt nr. 228, s. 1835–1838.
“Tænd!”, s. 234–235.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. september 2016