1850/66
Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Villahaver på Christianshavn. Sign. Johan Rohde 1915. Olie på lærred monteret på lærred. 55×64.
Enkelte minimale afskalninger samt enkelte krakeleringer og ridser. Nålehuller langs kant.
Ældre malerier og møbler, 10. december 2018
Vurdering
Hammerslag