2411/​726

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Oval skål af stentøj, indvendigt modelleret med turkisblå glasur, udvendigt med brun glasur. Sign. E.ST.N. Udført og mærket hos Saxbo, Denmark, 188. Udført 1950–1968. H. 7,6. L. 19. B. 17. e3

Proveniens: Tidligere ansat ved Saxbo.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Fire brændingsrevner på munding og sider. To afslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 12. marts 2024

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag