2449/792
Märta Måås-Fjetterström (f. Kimstad 1873, d. Helsingborg 1941)
“Medaljonger”. Vægtæppe af uld i “gobeläng” teknik. Polykrom dekor på blå base. Sign. AB MMF. Udført efter 1941 hos AB Märta Måås-Fjetterström. H. 41. B. 66.
Generel god stand med let brugs- og alderspatina. Nogle minimale optrevlinger.
Vurdering