813/​136

H. P. C. Dahm (f. København 1787, d. 1844)

Købt af Tøjhusmuseet i september 2010.

Et par slagscener fra kampen mod englænderne ved Sjællands Odde i marts 1808. Det danske linieskib “Prinds Christian Frederik” med kaptain C. W. Jessen som chef i kamp mod de engelske fregatter “The Stately”, “Nassau” og “Quebeck”. Forneden en beskrivelse af kampen. Begge sign. “Malet efter et Øienvidnes Beretning af H. P. Dahm”. Begge olie på papir monteret på masonit. Hver 53×65. (2).

Tekst til dagsscenen: "Lig Otto Rud vor Jessen slaaes for Födeland, med Løvemod mod Fienden grum. Ved Røsnæs Strand. Han svoret har sin Fiendes Död. Op djærve Mænd! Med Sværd i Haand paa Skandsen böd den Hædersmand. Thi leve vor Jessen den Kjække.

Nu flux enhver sin Stilling ta'r på Bark og Skands. Ved Himlens Gud vi svorte har, Prinds Christian- Saafremt hiin Voldsmand have vil, Skal koste Blod; Da lynte Død af Stykkers Ild, Hvor Danske stod Forevigt väre hiin Kjække!".

Tekst til nattescenen: Nu signalerer den Fiende, med Fordjærve Skud. Men hastig ej danske Christian gleed på Brittens Bud. Tredoblet Overmagt som gav Ham Lag på Lag. Her Helten da fandt sin Grav. Fred være med Heltens Aske.

Vor Jessen ej vil give sig af Fiendehaand Dog firsentyve Heltes Liig, Ham minder om. Unyttigt bør ej ofres Blod - Tage Fiende Lag. Men Christian paa Grund den lod og end et Lag. Udraabte vor Jessen den Kjække".

Kaptain C. W. Jessen blev taget som engelsk krigsfange og blev sendt til Göteborg, hvorfra han sendte en udførlig beretning til kongen om slagets gang. Otto Rud, som C. W. Jessen sammenlignes med, var en berømt admiral under Den nordiske Syvårskrig 1563–1570.

Malerier, varia og tæpper, 28. september 2010

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK