873/​95

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Portræt af Dr. Jean Monod (Genève 1765 - Paris 1836). i mørkebrun frakke, sort vest og højt hvidt halsbind bundet i sløjfe. 1793/1794. Usigneret. Oval. Olie på lærred. 70×55. Samtidig ramme.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 602, afb. bind II s. 381.

Udstillet: Kunstforeningen, “Jens Juels arbejder”, 1909 nr. 114.

Litteratur: Omtalt af Otto Andrup i “Danske malede Portrætter”.

Proveniens: Stadsarkitekt Marston 1893. Carl Richter (1909). Antikvitetshandler Tage Hansen. Kongelig solodanser Palle Jacobsen.

Dr. Monod var præst ved den Reformerte Kirke i København og gift med Louise Philipine f. de Coninck.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier & bøger, 19. september 2017

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK