Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Cirkulært udtræksbord med fire tillægsplader af palisander, på tilspidsede ben. Udført hos Sorø Møbelfabrik. H. 73. Diam. 124. L. 274. (5)
CITES certifikat medfølger.
Almindelig brugsslitage. Let falmet bordplade med overfladeridser og enkelte vandmærker.
Moderne kunst og design, 6. januar 2015
14 bud