George Mosson (f. Aix-en-Provence 1851, d. Berlin 1933)
Broget buket af asters. Sign. George Mosson 1921. Olie på lærred. 59×80.
Udstillingsetiket på blændrammen.
George Mosson var en fransk-tysk maler og tegner og stiftende medlem af kunstnersammenslutningen Berliner Secession. Han var hovedsageligt kendt for sine blomstermalerier, men han malede også landskaber og portrætter.
OBS: Flere afskalninger og områder med porøst og ustabilt malinglag. Lærredet bør strammes op. Let overfladerensning anbefales.