905/​967

Per Sax Møller (f. Tikøb 1950)

Firsidet skål af sterlingsølv. Bund indvendigt dekoreret med koboltblå emalje. Sign. Per Sax Møller -79 samt stemplet Sax. Vægt 579 gr. Unik. H. 4,8. B. 18,5. L. 18,2.

Udstillet: “Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008”, Museet på Koldinghus. Illustreret i udstillingskatalog s. 32.

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 9. december 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag