905/967
Per Sax Møller (f. Tikøb 1950)
Firsidet skål af sterlingsølv. Bund indvendigt dekoreret med koboltblå emalje. Sign. Per Sax Møller -79 samt stemplet Sax. Vægt 579 gr. Unik. H. 4,8. B. 18,5. L. 18,2.
Udstillet: “Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008”, Museet på Koldinghus. Illustreret i udstillingskatalog s. 32.
Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 9. december 2021
Vurdering
Hammerslag