Samling på 7 semiantikke orientalske tæpper. Ferdow figural Belouch tæppe. 144×88. Afghan torba(opbevaringspose). 84×40. Afghan taskeforside/forligger. 89×43. Fladvævet Guchan Kurdisk forligger. 74×35. Nordvest persisk forligger. 103×43. Bidjar forligger. 100×71. Afghan bedetæppe. 99×73. Alle ca. 1960(bidjar tæppe 21. årh).(7)
144×88: Intet at bemærke. 84×40: Intet at bemærke. 89×43: Intet at bemærke. 74×35: Let slidt. Let slidte frynser. Delvis slidt kant. 103×43: Let slidt. Senere kantning. 100×71: Intet at bemærke. 99×73: Mindre område med let slitage. Mangler ca. 2–3 cm for hver ende. Delvis let slitage på kanter.
Ældre malerier og møbler, 22. januar 2018
11 bud