888/​231

Carl Henrik Brolin (f. 1765, d. Stockholm 1832)

Svensk sengustaviansk prismekrone af forgyldt messing og bronze med otte lysarme og ét indvendigt lys, prydet med egyptiske maskaroner og rosetter, behængt med prismer i kæder. To stemplet 'CHB'. 19. årh.s begyndelse. H. 114. Diam. 90.

Carl Henrik Brolin was a well-known chandelier maker and became master in Stockholm in 1801.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019

Vur­dering

125.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK