2432/8001
Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)
Nikkedukken Ane Mari af porcelæn, dekoreret i overglasur farver og guld efter kunstnerens forlæg. Sign. kronet hjerte og Ane Mari. Malersign. Lbx 20.10 1959. Royal Copenhagen. H. 31 cm.
Løs kvast medfølger. Lod medfølger. En kvast mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering