2103/804
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“Rungstedlund”. Skænk af mahogni. Front med tre låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Formgivet 1967. Udført og mærket med rundt blikskilt hos P. Jeppesen. H. 83. B. 180. D. 49.
Nøgle medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Minimal finérskade bagerst i højre side.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud