2119/​169

Vilhelm Arnesen (f. Flensborg 1865, d. København 1948)

Solen bryder frem gennem skyerne over et hav med flere skibe. Sign. Vilh. Arnesen 1924. Olie på lærred. 68×100.

Andre marinemotiver

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 640, 1997 nr. 159, afbildet s. 52.

Enkelte minimale afskalninger. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK