Vilhelm Arnesen (f. Flensborg 1865, d. København 1948)
Solen bryder frem gennem skyerne over et hav med flere skibe. Sign. Vilh. Arnesen 1924. Olie på lærred. 68×100.
Andre marinemotiver
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 640, 1997 nr. 159, afbildet s. 52.
Enkelte minimale afskalninger. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021