1804/714
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par bordlamper af patineret diskometal, firesidede fodstykker og stiliseret ornamentik. Stemplet monogram Just A. Dessin D8. H. ekskl. skærmholder 51. H. inkl. skærmholder 74 og 73,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. januar 2018
Vurdering
Hammerslag