1950/556
Spisestue af fyr, bestående af rektangulært spisebord med to endeklapper og otte armstole. Udført hos Hirtshals Savværk. H. 71. L. 160/272. B. 98. (11)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Én stol med revner i sæde. Afslag på hjørner af tillægsplader ved dyvel.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag