1439/​1773

Fransk tete-a-tete af porcelæn, dekoreret i overglasur med blomster og guldstafferinger, bestående af to kopper, tedåse, sukkerskål og blandeskål. Locré, Paris. 18. årh.s slutning. Skål diam. 16. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Slid på forgyldning, samt en underkop med hårrevne.

Varia, 25. september 2014

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag