2148/138
Tibetansk figur af delvis forgyldt og bemalet kobber i form af af Manjushri, siddende på lotustrone, holdende i højre hånd et flamende sværd, i venstre den hellige skrift hvilende på lotus. 20. årh. H. 22.
Let brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
Vurdering
Hammerslag