2449/659
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“System 1–2-3”. Lænestol med stel af grålakeret stål, fod af sortlakeret metal. Sæde og ryg betrukket med brun uld. Formgivet 1973. Udført hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter/smuds samt nogle løse tråde. Porøst skum.
Vurdering