2125/7000
Dansemaske af hvid, rød og sortpigmenteret træ. Monteret på stand. Mossi Folket, Burkina Faso. H. uden stand ca. 41 cm.
Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling.
Aldersrelateret slitage.
Tribal art, 27. juni 2021
Vurdering
Hammerslag