2125/​7000

Dansemaske af hvid, rød og sortpigmenteret træ. Monteret på stand. Mossi Folket, Burkina Faso. H. uden stand ca. 41 cm.

Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling.

Aldersrelateret slitage.

Tribal art, 27. juni 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK