1335/​1565

Fransk Louis XVI konsolur af sortmalet træ med beslag af bronze og messing, hvidemaljeret skive med romer- og arabertal, gennembrudte visere, værk med repetion og kvarterslag. Værket mærket 18. årh.s slutning. H. 104. B. 43. D. 17.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Senere bemaling. Konsollen antageligt ikke originalt tilhørende. Skive med afslag og krakeleringer. Pendul og optræksnøgle medfølger. Senere bagdør.

Varia, 29. august 2013

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

20 bud

8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK