1335/1565
Fransk Louis XVI konsolur af sortmalet træ med beslag af bronze og messing, hvidemaljeret skive med romer- og arabertal, gennembrudte visere, værk med repetion og kvarterslag. Værket mærket 18. årh.s slutning. H. 104. B. 43. D. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Senere bemaling. Konsollen antageligt ikke originalt tilhørende. Skive med afslag og krakeleringer. Pendul og optræksnøgle medfølger. Senere bagdør.
Varia, 29. august 2013
Vurdering
Hammerslag
20 bud