2416/209
Ubekendt kunstner, 19. årh.
Profilportræt af Bertel Thorvaldsen. Usigneret. Relief af træ. 17×12.
Proveniens: Antageligt billedhuggeren Frances Mackenzie (ca. 1786–1840). Bruun Rasmussen auktion 566, 1991 nr. 408.
En smule revner i det klæde relieffet er monteret på.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024
Vurdering
Hammerslag