2104/​815

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Fritstående tre-pers. sofa med stel af eg. Sider, sæde og ryg betrukket med rosa uld. Formgivet 1952. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. H. 72. L. 188. D. 73.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK