2104/815
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Fritstående tre-pers. sofa med stel af eg. Sider, sæde og ryg betrukket med rosa uld. Formgivet 1952. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. H. 72. L. 188. D. 73.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag