2448/564
Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
Skulptur af lertøj modelleret i form af siddende kvinde. Dekoreret med lys grå krakeléglasur. Usign. H. 20. B. 11. L. 16.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Base med nogle mindre afslag på kanter og hjørner.
Vurdering
927589 |