2442/761
Dansk møbeldesign
Lænestol med ben og armlæn af mørkbejdset bøg, betrukket med gulgrønt uld. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger.
Vurdering