2441/​912

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Grand Prix”. Et sæt på seks stole af lamineret og formbøjet teak. Model 4130. Formgivet 1957. Udført hos Fritz Hansen. (6)

Den laminerede stol opnåede Grand Prix på XI Triennal, Milano 1957, heraf navnet.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Store finérskader/afslag, revner og blød ryg.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK