1247/1513
Fransk lommeur af 18 kt. guld med spindelgang, hvid skive med arabertal og nøgleoptræk, signeret Courvoisier Sandoz, støvkapsel af forgyldt metal signeret Courvoisier Sandoz, nr. 3331. Bagkasse mærket PHPI. Ca. 1800. Vægt ialt 122 gr. Kassediam. 53 mm.
Uret går men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med afslag, reparationer langs skivekant. Kædering trykket. Nøgle medfølger.
Varia, 22. november 2012
Vurdering
Hammerslag
12 bud