2348/1040
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Safaristolen”. Et par armstole med stel af ask. Sæde, ryg, armlæn og løs dybthæftet hynde betrukket med partineret skind. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds. Mindre krakeleringer. Defter på sygninger.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
Vurdering
Hammerslag
16 bud