1532/​1611

Fransk senempire konsolur af patineret bronze og gulbroget marmor, urskive med romertal. 19. årh.s. første halvdel. H. 54.

Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Marmor med reparation samt et manglende stykke. Ophæng til pendul mangler.

Varia, 6. august 2015

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

12 bud

5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK