2414/​76

J. Adolf Kiste (f. Hamborg 1812, d. London, død efter 1846)

“Hougfos ved Modum, Norge, Norsk Bjerglandskab i Aggershus Stift, Aften”. Sign. J.A.K. Olie på lærred. 74×71.

Udstillet: Charlottenborg 1833.

Tidligere Kong Frederik VIIs eje. Solgt på auktion i 1864 til Blomstermaler W. Hammer for 12 1/2 Rd.

Behov for let overfladerensning. Retoucheringer. Krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK