Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
Landskab omkring Himmelbjerget. Sign. 24. Juni 1876, J. la Cour. Olie på lærred. 44×74.
Længere ridse i højre side af maleriet. Mindre afskalninger ved nederste kant. Talrige, mindre krakeleringer. Behov for rensning.