2437/​93

Stort skibsrat af drejet egetræ med ti greb, prydet med delt ring af messing og midt for mærket på skive af messing “Sværfisken 1930”. Muligt at montere som bord med tilhørende glasplade og stand af træ og jern. Diam. 152 cm. H. 32 cm. H. samlet 84 cm.

Skibsrattet kan muligvis stamme fra torpedobåden Sværdfisken, der var del af den danske flåde 1914–1932.

Mindre alders- og brugsslitage, inkl. bl.a. mindre ridser og mærker. Stand desuden med afslag og et manglende søm.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?