1850/​5

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

Studie til “På forbudne veje”. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 35×47,5.

Nærværende værk er et studie til “På forbudne veje” af samme kunstner, som pt. er blikfanget for udstillingen “Kunstnerbrødre” med H. A. Brendekilde og L. A Ring. “På forbudne veje” blev solgt på Bruun Rasmussen auktion 822, 2011 nr. 118. “På forbudne veje” ejes i dag af Odense Bys Museer og var tidligere udstillet i København, “Den Nordiske Udstilling”, 1888 nr. 68.

Lærred bør strammes let op.

Ældre malerier og møbler, 10. december 2018

Vur­dering

8.000–12.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
5.000 DKK