Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/3”. Bordlampe af bruneret messing, afbryderhus med gennemgående afbryderknap. Monteret med 4/3 skærme, over og mellemskærm af gul/mat, underskærm af tre-lags opalglas. Skærmophæng med støbte ben, stemplet PH-4, Patented. Udført hos Louis Poulsen. H. 54. Diam 40.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Afskalninger på over og mellemskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
13 bud