Antagelig russisk juvelér, 20. årh.s begyndelse
Kejserlig og kongelig diamant- og rubinbroche, cirkelrundt design, prydet med talrige rosenslebne diamanter og facetslebne rubiner i form af dobbeltmonogram HH for Prins Harald og Prinsesse Helena af Danmark, monteret i platin og 14 kt. guld. Tilsyneladende ustemplet. Antagelig Rusland. 20. årh.s begyndelse. Diam. 2.
Prins Harald af Danmark (1876–1949) var søn af Frederik VIII af Denmark og dermed nevø af Kejserinde Dagmar af Rusland. Han giftede sig i 1909 med Prinesse Helena af Glücksborg. Nærværende broche var en gave fra Kejserinde Dagmar til hendes nevøs fremtidige hustru ved deres forlovelse.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII af Danmark (1843–1912).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020