Jaroslavl-skolen, 17. århs. slutning
Russisk ikon med fremstilling af Johannes Døberens halshugning. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/kovcheg. 17. årh.s slutning. 54×45.
Motivet er fundet i Matthæusevangeliets fortælling om kong Herodes' hustru, Herodias, der ønskede sig Johannes´hoved på et fad, fordi han kritiserede kongens ægteskab med hende. I øverste venstre hjørne ses den fængslet Skt. John og engel, der flyver ham imøde med kronen for martyrdommen, midte med Skt. John der foroverbøjet venter på sin bødels sværd, yderst til højre overrækkes hans hoved til Herodias´ datter. Hans dramatiske halshugning hører til de store og væsentlige ortodokse højtider og fejres d. 29. august.
Proveniens: Jacques Zolotnitzky. Nævnt som nr. 35 s. 108–109 i Paul Muratoff, “Thirty Five Russian Primitives. Jacques Zolotnitsky's collection”, Paris 1931.
Udstillingslabel: Albany Institute of History and Art, Washington(02–06-1943) og udstillingsetikette/låneetikette, A La Vieille Russie, New York, Nov.-Dec. 1962.
For konditionsrapport kontakt: icons@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Please contact: icons@bruun-rasmussen.dk
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 25. maj. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018