2008/556
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par lænestole med stel af stål, sæde og ryg med rødbrunt skind. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Begge stel med skævhed. Skind med misfarvninger, pletter og gennemslidning/huller.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud