911/​954

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Rund vase af stentøj modelleret med smal munding. Yderside delvis modelleret i riflet stil. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 20736. Udført 1966. Kgl. P. Formgivet 1945. H. 26,5.

Proveniens: Europæisk privatsamling.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. i modelregister fig. 241, s. 178.

Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK