911/954
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Rund vase af stentøj modelleret med smal munding. Yderside delvis modelleret i riflet stil. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 20736. Udført 1966. Kgl. P. Formgivet 1945. H. 26,5.
Proveniens: Europæisk privatsamling.
Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. i modelregister fig. 241, s. 178.
Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag