1804/​1633

Ostindisk fad fra “Det Classenske Stel” af porcelæn, midterfelt med Saly's rytterstatue af Frederik den V, bort med “Til erindring af det danske asiatiske compagnie den XXI October MDCCLXXIV”. 18. årh. L. 40 cm. (2)

Litt.: Bredo Grandjean, Dansk Ostindisk Porcelæn, Kbh 1965, s. 57 ff.

Dekorationen fremstår med slitage.

Varia, 25. januar 2018

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK