1449/​762

Dansk snedkermester

To-personers sofa i let buet form samt tre lænestole, betrukket med hjorteskind og beslået med søm, løse hynder i sæder med rødt velour, ben af bejdset bøg. 1930erne. Sofa L. 150. (4)

Skind i generelt god stand og patina. Den ene lænestol dog med hul på skind på venstre armlæn, samt overfladekrakeleringer på højre armlæn, stof under hynder med revner. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker på ben.

Moderne kunst og design, 2. december 2014

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK