903/​128

Elias Meyer (f. København 1763, d. sst. 1809)

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i september 2021.

Parti fra “Kirsebærgangen” ved Vesterport. Ca. 1800. Usigneret. Gouache og vandfarve på papir. Lysmål 38×48,5. Samtidig empire ramme.

Lige uden for Vesterport lå Kirsebærgangen, der løb langs ydersiden af volden, i øvrigt et populært mål for en promenade, som her. Kongens Mølle på Schacks Bastion ses i baggrunden.

Litteratur: I “København. Før og nu - og aldrig”, 1990, bind 9, s. 45, gengives en radering fra 1801 som er relateret til nærværende tegning. Et maleri af samme motiv, er solgt hos Bruun Rasmussen i 2015. Alle tre værker fremstår med mindre variationer, specielt i de afbildede figurer.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 391, 1979 nr. 32, afb. s. 37.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK