1924/8531
Russisk Pokrov ikon, øverst Gudsmoders beskyttelse, nederst Skt. Roman syngende messen ved kejser Leo IV's besøg i Blanchernae Kirke. Tempera på træ. 19. årh. 31×26.
Afslag på kanter. Mindre krakeleringer. Restaureret.
Russisk tema, 13. juni 2019
Vurdering
Hammerslag