Ludwig Mies van der Rohe (f. Aachen, Tyskland 1886, d. Chicago, USA 1969)
“Barcelona”. Daybed med stel af hårdt træ og runde ben af rustrit stål. Madras samt cylinderformet pude betrukket med sort skind, hæftet med knapper. Formgivet 1930. Udført og mærket hos Knoll. H. 41. B. 96. L. 196.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Madras med nigen smuds, lette overfladeridser. Stel med ridser og mærker, mere omfattende ridser og mærker på ender og hjørner af træstykke, her nogle afslag.
Moderne kunst og design, 21. april 2020
14 bud