870/​333

Isfahan tæppe, Persien. Utraditionelt design med forskudte palmetter, rosetter og talrige sommer- og fuglemotiver. Signeret: Iran Isfahan Steaki. Ca. 800.000 kn. pr. m2. Partier og konturer med silkeluv. Knyttet med korkuld på silkekæde. 20. årh.s slutning. 255×165.

Konditionsrapport ved forespørgsel: carpets@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK