877/​310

Simon De Charmes

Simon De Charmes lommeur med spindelgang og “mock pendulum”, i dobbeltkasse af sølv, skive af sølv med apertur til “mock pendulum” og regulator, senere hvid emalje skive med romertal og ydre 5-minutters arabertal, sølvskive signeret S De Charmes London. England ca. 1720. Kassediam. 46/53 mm.

Simon De Charmes kom fra Frankrig til England ca. 1685 og blev medlem af Clockmaker's Company i 1691. Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK