Simon De Charmes
Simon De Charmes lommeur med spindelgang og “mock pendulum”, i dobbeltkasse af sølv, skive af sølv med apertur til “mock pendulum” og regulator, senere hvid emalje skive med romertal og ydre 5-minutters arabertal, sølvskive signeret S De Charmes London. England ca. 1720. Kassediam. 46/53 mm.
Simon De Charmes kom fra Frankrig til England ca. 1685 og blev medlem af Clockmaker's Company i 1691. Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018