Emma Augusta Løffler (f. København 1843, d. Bornholm 1929)
Opstilling med anemoner i hvid og rosa. Sign. E. Løffler 1906. Olie på lærred. 49×41,5.
Emma Løffler var datter af maleren Carl Løffler og ville gerne gå i faderens fodspor som kunstner. Hun blev elev hos F. F. Helsted samt hos O. D. Ottesen, der underviste hende i blomstermaleri, en af de få genrer, som kvindelige kunstnere af hendes generation kunne udfolde sig i. Løffler debuterede på Charlottenborgs Forårsudstilling i 1873 og deltog hér 29 gange frem til 1910. Hun deltog bl.a. desuden i Kvindernes Udstilling fra Fortid og Nutid i 1895. Hun malede fortrinsvis blomstermalerier, både sirlige opstillinger og skovbundsmotiver og vildtvoksende markblomster, men også landskaber.
Mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Enkelt retouchering. Behov for rens.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023
13 bud