2104/​133

Gustava Emilie Grüner (f. København 1870, d. Helsingør 1929)

Portræt af en stående pige med en lille buket blomster i hånden. Usigneret. Olie på lærred. 84×58.

På bagsiden en udstillingsmærkat fra Charlottenborg.

Gustava Emilie Grüner var elev af elev af Malthe Engelsted fra 1894. Efterfølgende studerede hun ved Académie Colarossi i Paris, hvor hun fik undervisning af Gérardot, G.E.C. Courtois og Lucien Simon. Hun foretog adskillige studierejser til Italien og Frankrig og havde flere ophold i Norge, Sverige og Tyskland.

Grüner udstillede flittigt hele sit liv og hendes oeuvre rummer talrige landskabsmalerier såvel som interiører og blomsterbilleder. Det er dog i portrætterne, at hun excellerer - og vi forstår, når vi ser nærværende portræt af en lille pige med en buket, hvorfor hendes barneportrætter er blevet karakteriseret som havende en “næsten klassisk holdning”.

Mindre retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger/ridser.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

27 bud

8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK