Gustava Emilie Grüner (f. København 1870, d. Helsingør 1929)
Portræt af en stående pige med en lille buket blomster i hånden. Usigneret. Olie på lærred. 84×58.
På bagsiden en udstillingsmærkat fra Charlottenborg.
Gustava Emilie Grüner var elev af elev af Malthe Engelsted fra 1894. Efterfølgende studerede hun ved Académie Colarossi i Paris, hvor hun fik undervisning af Gérardot, G.E.C. Courtois og Lucien Simon. Hun foretog adskillige studierejser til Italien og Frankrig og havde flere ophold i Norge, Sverige og Tyskland.
Grüner udstillede flittigt hele sit liv og hendes oeuvre rummer talrige landskabsmalerier såvel som interiører og blomsterbilleder. Det er dog i portrætterne, at hun excellerer - og vi forstår, når vi ser nærværende portræt af en lille pige med en buket, hvorfor hendes barneportrætter er blevet karakteriseret som havende en “næsten klassisk holdning”.
Mindre retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger/ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
27 bud