1623/​853

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Festivaal”. Rektangulær bakke af orangelakeret ahorn. Model 1102. Stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. L. 71. B. 36.

Proveniens: Richard Nissens private samling.

Litteratur: Dansk Designs brochure ca. 1965, s. 24.

Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 7. juni 2016

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK