Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)
Portræt af Elisabeth Clausen f. Parsons i hvid kjole og blåt sjal over skuldrene. Usigneret. Pastel på papir. 35×27.
Udstillet: Kunstforeningen, “Jens Juels arbejder”, 1909 nr. 112.
Litteratur: Ellen Poulsen, “Jens Juel”, 1991 bd. I afb. s. 237.
Proveniens: Kammerherre C. Bornemann. Civilingeniør Johan Lønborgs samling, dennes auktion Bruun Rasmussen 163, 1964 nr. 41.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019